Dřív, než si koupíte kamna

Koupě kamen prakticky nikdy neproběhne spontánně a stejně jako u auta, se nejdříve rozhoduje podle vašich potřeb, využití vzhledu atd.. Nikdo z nás není odborníkem v každém oboru a proto se i zde jistě vyplatí obrátit se na naše dealery, kteří jsou odborníky ve svém oboru a poradí vám nejen s výběrem kamen samotných, ale také s jejich správným použitím, abyste získali maximum užitku.

Tím ušetříte čas v hledání ideálních kamen, nebo krbové vložky a bezesporu i značné finanční prostředky při provozu kamen samotných. Správně zvolený výkon kamen v přímé závislosti na nemovitosti, kde budou používána a vyřešení distribuce tepla, to jsou klíčové body jak maximalizovat úsporu při vytápění.

TEPELNÝ VÝKON

V dnešní době stavíme domy s perfektními izolačními schopnostmi a tyto jistě nelze porovnávat s domy stavěnými před 30 lety, nebo staršími. Dům s dobrou izolací oken a stěn vyžaduje tepelný výkon cca 70wattů na 1m² tzn. pokud potřebujeme vyhřát dům o rozloze 100 m², potřebujeme k tomuto kamna o výkonu 7kW. U domu s horšími izolačními vlastnostmi je třeba počítat s vyššími tepelnými ztrátami, tzn. s kamny, nebo krbovými vložkami výkonnějšími o cca 15-20% a u objektů bez izolace např. s kamennými zdmi je třeba počítat s potřebou výkonu až o 30% vyšší. Uvedené hodnoty počítají se standardní výškou stropu 245 cm. Důležitá je pak také izolace stropu samotného, kde dochází hlavně v rekreačních objektech (chalupy atp.) k obrovským ztrátám.

PŮDORYS OBJEKTU

Abychom my a naši prodejci byli schopni co možná nejvíce vám pomoci s výběrem kamen a jejich umístěním, tak potřebujeme vědět maximum. Každý dům je dnes řešen dle individuálních požadavků majitele a to nejen dispozičně, ale také rozmístěním nábytku, který může lehce bránit distribuci teplého vzduchu. Proto bude ideální, pokud před návštěvou prodejny, nebo při ní samotné, vytvoříte jednoduchý nákres půdorysu vašeho domu, abychom mohli navrhnout řešení přímo pro vás.

PŘÍVOD VZDUCHU

Existuje mnoho mýtů o tom, zdali a případně jak externí vzduch pro kamna do místnosti přivádět. Jisté však je, že se nedá považovat za nezbytný, ale bezesporu za velmi důležitý. Je třeba si uvědomit fakt, že pokud nemám přístup externího vzduchu, tak veškerý vzduch, který se dostane do topeniště a „vyletí komínem“ byl vyčerpán z místnosti samotné a vy pak budete muset častěji větrat a pokud bude v blízkosti digestoř, může lehce nasávat kouř do místnosti. I toto je však věcí individuální a proto doporučujeme předem probrat s odborníkem.

U krbové vložky je přívod externího vzduchu nezbytný a měli byste na něj myslet před zahájením obestavby samotné.